Etin Çabuk Pişmesi İçin : Etin piştiği tencereye bir parça sirke konur veya et daha önce sirkede bekletilir.

 

Izgara : Eti ızgaraya koymadan ızgarayı yağlamak veya fırına verilecekse fırını da önceden ısıtmak gerekir.

 

Şiş Kebap Terbiyesi : Şiş kebap yaparken etleri önceden terbiyesi dökülür ve en az 20 dk. bu terbiye etlere yedirilir. (Terbiyesi İçin: Bir kaba biraz süt, zeytinyağı, soğan suyu, tuz, karabiber ilavasiyle yapılır.)

 

Sucuğun Kolay Soyulması İçin : Sucuğun kolay soyulması için, sucuk ıslak beze sarılır ve 10 dk. bekledikten sonra soyulur.

 

Et Haşlama Suyu : Et haşlama yapılırken suyundan istifade etmek isteniliyorsa, eti tencereye koyduktan sonra üzerine bol soğuk su konulur. Böylece suyu lezzetli olur.

 

Haşlama Et : Haşlama yapılırken etinden istifade etmek isteniliyorsa, etin üzerine sıcak su koymak gerekir.

 

Donmuş Etin Kolay Çözülmesi : Derin dondurucuda bekletilmiş veya buzluktan çıkarılmış etleri kolay çözmek için, etler az sirkeli suda bekletilir.

 

Sosislerin Haşlanması : Sosis haşlarken çatlamaması için, sosisler soğuk suya atılır ve biraz süt eklenir, kısık ateşte haşlanır.

 

Yumuşak Et İçin : Etin yumuşak olmasını istiyorsanız, eti pişirmeden önce limon suyuna bulayıp bekletin. Birkaç damla limon suyu ile et daha yumuşak ve lezzetli olur. Daha çabuk pişer. Bir diğer yol ise eti yoğurtla marine etmektir.

 

Farklı Tatlar İçin : Biftek, pirzola gibi etlere farklı bir tat katmak için Pişirmeden önce 1 kahve fincanı süt, 1 kahve fincanı soğan suyu ve 1 kahce fincanı zeytinyağı karışımında marine edin. Üzerini alüminyum folyo ile kapatıp 3-4 saat buzdolabında bekletin.

 

Uzun Süre Saklamak İçin : Etler buzdolabında 1 gün bekletilebilir. Hemen tüketilecek miktarı ayırıp, geri kalanını yağlı kağıda veya alüminyum folyoya sarılarak buzlukta 2-3 ay saklayabilirsiniz.